Warsztaty

Zapisy na warsztaty

Wszystkie warsztaty są bezpłatne, ale w celu rezerwacji miejsca należy pobrać bilet.

Sobota, 10 września, g.10.00- 12.00 - Warsztaty tańców z Krety

Nikos Lempesis pokaże podstawowe kroki czterech podstawowych tańców kreteńskich (Syrtos, Pentozalis, Sousta, Maleviziotis) oraz kilka bardzo prostych i podstawowych sposobów na rozpoczęcie improwizacji w tańcu, bez utraty podstawowych kroków. Muzyka kreteńska na żywo.
Wydarzenia bezpłatne, na warsztaty należy pobrać bilet.

Sobota, 10 września, g. 13.00 - 15.00 - Warsztat gry na lirze

Stelios Petrakis, jeden z najważniejszych greckich muzyków swojego pokolenia, pokaże kilka technik i trików, których używa grając na lirze. Poda kilka przykładów prostych melodii i kilka sposobów na ozdabianie ich.

Niedziela, 11 września, g. 11.00-12.30: Małe Skrzyżowanie Kultur - warsztaty gry na bębnach.

Dla najmłodszych - pokaz i nauka bębnienia! Dodatkowo - barwne opowieści o tych najstarszych instrumentach muzycznych na świecie.

Warsztaty gry na bębnach ze Strefą Rytmu to wspaniała okazja do poznania rozgrzewających i energetyzujących rytmów, wywodzących się z wielowiekowej tradycji bębniarskiej Czarnego Lądu. Podczas wspólnego muzykowania, w atmosferze zabawy, poznamy jedną z najbardziej pierwotnych form ekspresji kultury Afryki.

Warsztaty Strefy Rytmu to również nauka podstaw gry na bębnie djembe, czyli etnicznym instrumencie perkusyjnym pochodzącym z Afryki Zachodniej. Zajęcia bazują na tradycyjnych rytmach, granych powszechnie po dziś dzień w Gwinei, Mali, Senegalu, czy Burkina Faso i stanowiących nieodłączny element życia codziennego społeczeństw zachodnioafrykańskich.

Poza walorami edukacyjnymi, takie spotkanie z muzyką to ogromna dawka energii oraz świetnej zabawy. Poprowadzą je najlepsi instruktorzy gry na bębnach djembe oraz znawcy kultury i muzyki Afryki Zachodniej, na stałe uczący w Strefie Rytmu, m. in. mistrz perkusji zachodnioafrykańskiej – Kuba Pogorzelski oraz mający wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi - muzyk multiinstrumentalista, opowiadacz, performer Gwidon Cybulski.

Wydarzenie bezpłatne, na warsztaty należy pobrać bilet.

Wejściówki

Niedziela, 11 września, g. 13.00 - 13.30 i 13.45-15.00 - Warsztaty śpiewu Konnakol

Konnakol to rodzaj rytmicznego śpiewu nazywanego często wokalną perkusją, charakterystyczny dla południowych Indii, czyli tradycji karnatyckiej. Stanowi to rodzaj języka rytmu pozwalającego na komponowanie i wykonywanie muzyki różnych stylów i tradycji całego świata. Konnakol wykorzystywany jest przez wielu muzyków. Jednym z nich jest John McLaughlin, który używał tego stylu w kompozycjach wykonywanych wraz z zespołem The Mahavishnu Orchestra.